Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do preferencji użytkowników oraz w celach reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki, a jeżeli nie skorzystasz z tej możliwości oznaczać to będzie jedynie, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia.

Jak uszczelnić dylatacje konstrukcyjne?

Sposób uszczelnienia konstrukcji żelbetowych Wybór sposobu uszczelnienia będzie zależny od obciążenia oraz warunków, w jakich pracuje konstrukcja i materiał, jednak podstawowym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnej taśmy, która sprawdza się w uszczelnieniu zarówno przerw dylatacyjnych jak i roboczych. Taśma składa się głównie z polichlorku winylu, która w połączeniu z domieszką innych substancji (kauczuku nitrylowego, polietylenu, elastomeru) […]

Sposób uszczelnienia konstrukcji żelbetowych

Wybór sposobu uszczelnienia będzie zależny od obciążenia oraz warunków, w jakich pracuje konstrukcja i materiał, jednak podstawowym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnej taśmy, która sprawdza się w uszczelnieniu zarówno przerw dylatacyjnych jak i roboczych. Taśma składa się głównie z polichlorku winylu, która w połączeniu z domieszką innych substancji (kauczuku nitrylowego, polietylenu, elastomeru) tworzy termoplastyczną i wytrzymałą całość odporną na działanie wody.

To trzeba wiedzieć

Pamiętajmy, aby przy wyborze taśmy kierować się przede wszystkim właściwościami technicznymi materiału, z którego ją wytworzono. Warto wiedzieć, że każdy z nich oferuje coś zupełnie innego, dlatego swoje szerokie zastosowanie znajdują zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komunikacyjnym czy usługowym.

Poruszając kwestie zapewnienia szczelności części podziemnej obiektu/zbiornika należy podejść do tematu całościowo określając:
– czy wybieramy izolacje bezpowłokowe?
– czy uszczelnieniem powierzchniowym będą izolacje rolowane jak np. maty bentonitowe bądź membrany, też czy masy bitumiczne lub mineralne?
– w jakich miejscach powstaną przerwy robocze w betonowaniu?
– czy przez uszczelniane powierzchnie będą przechodziły rury instalacji sanitarnych/elektrycznych lub stalowe konstrukcje wsporcze?
– czy może będzie istniała możliwość montażu określonego materiału przy ograniczonej przestrzeni wynikającej w wygrodzenia wykopu bądź warunków pogodowych w trakcie realizacji?
– jakie warstwy wykończeniowe będą stanowiły przykrycie izolacji? i.t.d.

Szereg prawidłowo zadanych pytań pomoże określić najwłaściwsze rozwiązanie. Pamiętajmy, że uszczelnienie obiektu to układ naczyń połączonych, zarówno w kwestii łączenia materiałów do uszczelnienia powierzchniowego, zabezpieczania przerw roboczych i szczelin dylatacyjnych oraz związek z projektem wykonawczym realizowanej konstrukcji i technologiami zastosowanymi na placu budowy.